Youth Development Council


 

 














 

                    




                  Amanda Wiley                                                                                   Kara More

 

Welcome to the Sibley East Elementary School Youth Development page.  We truly enjoy working with our wonderful student members on projects that are of value to the school and community.  We encourage students to apply for membership  and we look forward to meeting you at our events!

Purpose
The Sibley East Elementary Youth Development Council, a Community Education funded program, has an important role in conducting events at the elementary school that bring our students and the community together.

How to Become Involved

Applications are available from the 4th and 5th grade teachers at the beginning of the year conference.
Applications- Due: Monday, September 18th

 

Elementary Youth Development and Student Council Activities:

Events 2018-2019

September
 

Applications – Due by: September 17, 2018
Daily Announcements Begin on September 24 at 8:25 Daily (SC/YD)
Homecoming Face Painting- SC/YD (Friday, Sept. 28th)
Homecoming Spirit Week-SC
Homecoming Parade @ the Pond- SC/YD (All Grades Will Participate)


October
 

Grandparents Gathering- YD- KINDERGARTEN ONLY (Oct. 15th)
Box Top Collection Due: End of October
Socktober (SC)?


November
 

Veterans Day Program (SC) Friday, Nov. 9th
Thanksgiving Cards (YD) Tuesday, Nov. 20th


December
 

Festive Flex Space – SC/YD (Friday, Dec. 7)-Treat- Cookies
Cheers of Appreciation- YD (Community Members) Dec. 17-20


January
 

Post Office -SC/YD (January 7-18)


February
 

I LOVE TO READ with My Grandparent-YD (2:30-3:00-Feb. 4-8)


March
 

“We’re Lucky to Have You” for Staff (SC) - TBD


April
 

Earth Day (YD) - Clean up the community- 18th in the Morning
Earth Day (SC) Tree Planting????


May

GOAT DAY (Greatest of All Time Day) YD/SC-Friday, 10th-1:00-3:00
Awards Ceremonies – SC/YD
2017 – 2018 Youth Development Members
 

 

Youth Development Members

2018-2019

 

Fourth Grade Members:

 

Makenna Miller (Morton)

Talon Rebers (Morton)

Alivia Uhlenkamp (Morton)

Adilynn Odenthal (Pauly)

Atley Strack (Pauly)

Isaac Donnay (Tack)

Paige Gaffney (Tack)

Nathan Schauer (Tack)

Tanner Johnson (Ut)

Kamrie Mauer (Ut)

 

Fifth Grade Members:

 

Kimberly M-Farias? (Hermanson)

Mason Horstman (Hermanson)

Anahi Mendez (Hermanson)

Alex Bachman (Marshall)

Hannah Bartlette (Marshall)

Emma Lenertz (Marshall)

Elonzo Montes (Marshall)

Nevaeh Moreno (Marshall)

Ruth Workman (Marshall)

Isabella Rangel (MrKvicka)

Madison Dahlke (Rogers)
 

Amanda Wiley



or

Contact Kara More